E-mail: sanc@sanc-akustika.cz | Telefon: +420 773 680 421

SAUNOVÁNÍ (finská sauna)

  Kdo zkusil saunu, většinou již bez ní nemůže být. Mnoha lidem pomáhá zůstat i v zimě ve skvělé kondici a při plném zdraví. Přináší uvolnění tělu i duši. Je však třeba dodržovat určité zásady, aby bylo saunování opravdu přínosné a blahodárné. Za vznik sauny vděčíme seveřanům, kteří již dávno vyzráli na tuhé zimy a nachlazení. Slovo sauna pochází z finštiny. Zprvu označovalo jámu v zemi, později vyhřívaný dřevěný srub na břehu jezera.

  Sauna jednoznačně povzbuzuje imunitu, otužuje organismus a přináší dokonalé fyzické i psychické uvolnění. Budete se po ní cítit jako zvovuzrození.

  Jaká teplota je nejvhodnější?

  V klasické finské sauně s horkým a suchým vzduchem se teplota může pohybovat od 60° až po 90°C, někdy dokonce 100°C. Stoupající horký vzduch vytváří vodorovné vrstvy o rozdílné teplotě, takže si můžete vybrat výšku a lavici, kde je vám příjemně. Ovšem zdravotní účinek se většinou dostavuje až od teploty 70°C. Díky suchému vzduchu (relativní vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 3 - 12%) tělo snese i zdánlivě příliš vysoké teploty a dokonce je vnímá jako příjemné.

  Přínosy saunování:

  Odbourává stres
  Jednou z nejvíce přehlížených výhod sauny je, že může pomoci zmírnit stres. A kdo dnes není vystresovaný? Stres je zabiják zdraví, toho, které není vidět i toho vnějšího, tak proč ho nevypotit? Sauny jsou tichá místa, takže jsou ideální, pokud chcete přemýšlet nebo si vyčistit hlavu a teplo vás dokonce uklidní.

  Podporuje zdraví pokožky
  Pokožka je dennodenně vystavena škodlivým vnějším vlivům. Nespočetně mnoho výrobků, toxiny v prostředí a nedostatečná péče jí dá zabrat. A sauna může skutečně pomoci zvýšit průtok krve i do pokožky, což jí dodá více živin pro tkáně. Pomáhá také čistit pokožku jednoduchým vypocením.

  Pomáhá zdraví
  Další ze skvělých výhod sauny tkví v tom, že vás udrží zdravé. Věřte tomu nebo ne, studie provedená v Benátkách zkoumala lidi, kteří saunu navštěvují pravidelně, a ty, kteří zase ne. A závěr? Pravidelní návštěvníci sauny zažívají méně nachlazení. To jen potvrdilo starší finské a německé studie, které tvrdí, že saunování vede k o 30 % nižšímu riziku rozvoje nachlazení a chřipek.

  Ideální detox
  Detoxikace může být jednou z nejpopulárnějších výhod sauny. Teplo uvolňuje toxiny, které se pak vylučují pomocí dýchání. Také sauna spouští intenzivní pocení, což vylučuje z těla bakterie, toxiny a těžké kovy v potu. Sauny dokonce zvyšují detoxikační kapacitu lidské pokožky tím, že stimulují potní žlázy.

  Zmírňuje bolesti kloubů
  Sauna pomáhá zmírnit bolesti kloubů. Možná vás to překvapí, ale lidé s artritidou nebo bolestmi svalů často využívají saunu, aby si zlepšili krevní oběh a uvolnili šlachy a vazy. Vysoká teplota se úzce týká i uvolnění endorfinů, které vám mohou pomoci uklidnit bolesti.

  Jak se saunovat:

  Relaxace a pobyt v sauně má samozřejmě své náležitosti, ale neměli bychom chápat saunování jako nějakou normovanou činnost. Při saunování mysleme na to, že jdeme relaxovat a výsledkem našeho snažení mají být příjemné pocity z tepla a celkové uvolnění, chceme získat kladné psychické podněty, psychické uvolnění a zotavit se po vypětí či únavě. To vše samozřejmě při dodržení základních pravidel.
  Plavky do sauny nepatří. Odkrytá pokožka se s horkem vyrovnává nejlépe, potu nic nebrání v odpařování. Jako podložka na dřevěné lavice je vhodný čistý ručník nebo prostěradlo.

  Cykly saunování:

  Podle počtu absolvovaných cyklů rozeznáváme saunování na
  1x iritační, dráždivé
  2x tonizující, povzbudivé
  3x relaxační, uvolňující
  4x inhibiční, útlumové
  5x exhaustivní, vyčerpávající
  6x a více rizikové

  Fáze saunování:

  - fáze před saunováním
  - pobyt v potírně
  - fáze ochlazení a odpočinku
  - závěrečná fáze

  Fáze před saunováním:

  Saunu může navštěvovat každý zdravý člověk (u nemocných musí vždy rozhodnout lékař). Organismus před saunováním by měl být „v pohodě“, každý by si měl vyhradit dobu v délce cca 90 minut. Člověk by neměl být hladový, ale ani s plným žaludkem. Před saunováním odložíme veškerý oděv, ve sprše je třeba se pořádně omýt. Před vstupem do potírny je nutné se pečlivě osušit, abychom nezvyšovali vlhkost v potírně.

  Pobyt v potírně:

  Saunování je zcela individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Individuální je především doba pobytu v potírně. Délka pobytu je značně rozdílná, většinou se hovoří o délce okolo 8 - 15ti minut. Je potřeba zdůraznit, že při saunování dětí dochází k přehřátí velmi rychle a tedy i délka pobytu v potírně musí být úměrně kratší (více informací naleznete na www.clovecesaunujse.cz). Spolehlivým ukazatelem ukončení pobytu v potírně je nástup mohutného pocení.

  Ochlazení a odpočinek:

  Po přehřátí následuje rychlé zchlazení. I rychlost zchlazení je individuální záležitostí – nejpomalejší účinek má přechod do studeného vzduchu, o něco rychleji působí studená sprcha, nejrychleji potom skok do bazénku se studenou vodou o teplotě 8 – 12°C. 
  V regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy skok do bazénku. Toto zchlazení není nepříjemné, protože většinou dochází k paradoxnímu pocitu tepla, který je vyvolán velmi intenzivním podrážděním ohromného počtu kožních termoreceptorů. I zde je doba pobytu v bazénku záležitostí „příjemného pocitu ze zchlazení“. Po určité době začne každý pociťovat chlad, někdy až mrazení a bodání, a to je ten nejlepší okamžik pro ukončení procedury. Nezapomínejte, že saunování nám má být příjemné.
  Tento proces – tedy prohřátí a zchlazení – se opakuje dvakrát až třikrát. Větší počet se v regeneraci nedoporučuje. Účinek tepla je možno v potírně zesílit kartáčováním. Někdy se používá tzv. parního nárazu, který vyvoláme nalitím asi 100 – 200 ml vody na rozpálený povrch kamen. Vlivem následného prudkého vzestupu vlhkosti stoupne velmi rychle pocit tepla.
  Po ochlazení doporučuji krátký odpočinek a případně použít teplou koupel nohou.

  Závěrečná fáze:

  Celou proceduru saunování je dobré zakončit alespoň 30 minutovým pobytem v odpočívárně, důležité je mít nohy v teple (ponožky). Snažíme se vyhnout dalšímu pocení, protože by došlo k porušení účinků saunování.
  Při samotném saunování a obzvláště po jeho ukončení je velice důležité doplnit tekutiny a minerály. Nejvíce se mi osvědčila obyčejná voda s citronem a medem.

 • Naše sauna:

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

karavan

 

Stavba sauny:

Jestliže se rozhodenete pro stavbu Vaší sauny svépomocí, velice rád Vám poskytnu radu i pomoc.
Při stavbě vlastní sauny jsem čerpal především z knihy SAUNA (vydavatelství GRADA, Raman Letošník) a z youtube.

 

^ NAHORU ^